1. Zdravo telo
- Pri zdravem človeku je v debelem črevesju razmerje med dobrimi in slabimi bakterijami 85 % : 15 %.
- To razmerje omogoča, da dobre bakterije držijo pod nadzorom slabe bakterije (tudi kandido).
2. Porušeno razmerje v črevesju
- Dolgotrajna uporaba antibiotikov, večletna uporaba kontracepcijskih tablet, prehrana s pretežno rafiniranimi sladkorji in predelanimi ogljikovimi hidrati porušijo razmerje med dobrimi in slabimi bakterijami.
- Namesto 85% : 15 % se lahko v debelem črevesju pojavi tudi obratno razmerje 40% : 60% ali celo manj, kar omogoča razrast slabih bakterij (kandida).
- Kandida »krade« hrano, da bi lahko preživela.
- Predvsem antibiotiki predstavljajo največji problem pri razrastu kandide. Antibiotiki ubijajo koristne bakterije, medtem ko imajo na kvasovke (kandida) zelo majhen vpliv.
- Po terapiji z antibiotiki (in že med terapijo) je zato nujno jemanje probiotikov. Če to ne storimo, ima kandida neovirano pot za razmoževanje in širjenje.
3. Kandida potuje navzgor v tanko črevo
- Ko se kandida razraste v debelem črevesju, ji kmalu začne primanjkovati hrane. Zato se začne širiti po prebavnem traktu navzgor v tanko črevo.
- Zdravo tanko črevesje vsebuje sorazmerno malo bakterij, zato prihod kandide povzroči velike spremembe.
- Temu pojavu pravimo razrast bakterij v tankem črevesju ali SIBO (small intestinal bacterial overgrowth).
- Prekomeren razrast kandide v tankem črevesju ovira zdrav način prebave in absorpcije hranil.
- Kandida se prehranjuje z vašo hrano (jo krade), kar vodi do neprijetnih simptomov, vključno s prekomernimi plini, napihnjenjenostjo in bolečinami.
- Razrast kandide v tankem črevesju lahko privede do podhranjenosti, kar je ena izmed največjih skrbi pri SIBO. Bistvene hranilne snovi, beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe niso pravilno absorbirane, kar povzroča njihovo pomanjkanje, vključno s pomanjkanjem železa, vitamina B12, kalcija in pomanjkanjem vitaminov, topnih v maščobi – vitamina A, vitamina D, vitamina E in vitamina K.
- Te pomanjkljivosti lahko povzročijo simptome, vključno s šibkostjo, utrujenostjo, zmedenostjo in poškodbami osrednjega živčnega sistema.
4. Kandida dela škodo na stenah črevesja
- Ko se kandida zares razširi v tankem črevesju, spremeni svojo obliko iz normalne kvasovke v glivične micelije, ki proizvajajo rizoide.
- Kaj so rizoidi? Rizoidi so dolge, nitaste strukture gliv, podobne koreninam, ki imajo sposobnost, da prebodejo zaščitno bariero črevesnih sten, ki ločuje črevesno vsebino od krvnega obtoka.
- “Luknjice”, ki nastanejo na tak način, omogočajo da kandida in številni alergeni vstopajo direktno v krvni obtok in povzročajo alergične reakcije.
- Ko enkrat kandida vstopi v krvni obtok, govorimo o sistemski kandidi.
5. Sistemska kandida
Ko kandida enkrat preide v krvni sistem, ima neomejeno možnost za rast, saj lahko s pomočjo krvnega obtoka preide v kateri koli del našega telesa. Takrat govorimo o sistemski kandidiazi.
Ko je kandida enkrat v krvnem obtoku, ima dostop do vseh telesnih tkiv in lahko povzroči disfunkcije različnih organov in žlez, oslabi celoten imunski sistem in nadalje slabi odpornost telesa proti ostalim boleznim.
Kandida lahko prav tako direktno napade imunski sistem, tako da povzroča bolezen supresorskih celic, pri katerih imunski sistem proizvaja protitelesa proti vsemu, že najmanjši provokaciji. Rezultat tega so številne občutljivosti in alergije.
Kandida sprošča v kri 79 različnih toksinov, kar ima posredne učinke na celotno zdravje.
S časom se imunski sistem izčrpa, kar lahko vodi v resne degenerativne procese.